Медична сестра радить, консультує, інформує

Загартування природними факторами

Загартуванням сонцем можна вважати перебування дітей під променями сонця під час прогулянки, використовуючи дерев'яні стелажі, лежаки, ковдри для того, щоб діти полежали на спині, животику. Вихователь регулює перебування дітей під променями сонця. Спочатку 5-6 хвилин, а після появи засмаги 8-10 хвилин. Під час прогулянки можна провести 2-3 сонячні ванни. Щоб уникнути опіків одяг дітей знімають поступово: спочатку діти ходять у майках і трусиках, потім тільки в трусах. Голова дитини обов'язково повинна бути прикрита панамкою або косинкою. Кращий час для прийому сонячно - повітряних ванн з 9.00 до 11.00 годин дня. Це загартування варто робити не раніше чим через 30-40 хвилин після прийому їжі. Дітей варто частіше напувати водою, підходити до загартовування потрібно індивідуально.

Використання лежаків при загартуванні сонцем

Опис обладнання: лежак виготовлений з плетеної лози, розміром 1,40х50 см, одна із сторін піднята під кутом 900 від опори.

Санітарно – гігієнічні вимоги: при проведенні фізкультурно – оздоровчої роботи загартуванням сонцем з використанням лежаків, у кожної дитини повинно бути індивідуальне простирадло чи рушничок, одягнута панамка чи хустинка.

Рекомендовані вправи на лежаках для дітей

віком від 4 до 6 років

«Морські замальовки»

(середній дошкільний вік)

1. "Ми загоряємо на пісочку біля моря, пригріває ласкаве сонечко, але раптом налетів веселий вітерець ".

В.п. - лежачи на спині, ноги разом, руки вздовж тулуба.

Піднімання рук і ніг угору, нахили ними вправо і вліво (вправа для м'язів хребта і тазостегнового поясу) - 6-8 разів.

2. "Веселий бешкетник вітерець приніс з моря бризки й ось вже з нас капають солоні крапельки ".

В.п. - лежачи на спині, ноги разом, руки вздовж тулуба.

Піднімання рук угору і поступове опусканння з вимовлянням "кап-кап-кап" (вправа для м'язів кистей рук, ліктьового, плечового поясу) — 6-8 разів.

3. "Раптом з моря вибіг маленький песик, який грався з м’ячем у воді. Він почав качатися по піску".

В.п. - лежачи на спині, ноги разом, руки вздовж тулуба.

Перекочування зі спини на живіт і знову на спину (вправа для м'язів спини і живота) -6 разів.

4. "Потім песик почав вигинати свою спинку ".

В.п. - стоячи з опорою на лікті та коліна.

Вигинання спини (вправа для м'язів спини) - 6-8 разів.

5. "Веселий морський вітерець запросив маленького песика до гри, і ось вони воює бігають берегом - попереду - вітерець, а за ним - його новий друг".

В.п. - основна стійка.

Ходьба по залу, з перестрибуванням через кубики, із обруча в обруч (вправа на координацію рухів) - до 15 сек.

6. "Песик так загрався, що заблудився, а тому піднявся на дитячу гірку і почав виглядати зворотну дорогу".

В.п. - основна стійка.

Піднімання на шведську стінку й утримання на ній за допомогою однієї руки (вправа для м'язів спини, попереку, збереження рівноваги) - до 15 сек.

7."Побачивши дорогу, песик спустився з гірки і побіг туди, де його чекали і вже шукали хлопчик і дівчинка ".

В.п. - основна стійка.

Ходьба змійкою повз кеглі, намагаючись не штовхнути їх (вправа для розвитку уваги) -15-20 сек.

8. "Коли песик добіг до хлопчика і дівчинки, він раптом відчув, як стомився. Песик приліг у тінь і заснув. З неба йому посміхалося ласкаве сонечко і дбайливо обдував морський вітерець ".

В.п. - лежачи на підлозі, ноги разом, руки вздовж тулуба. Розслаблення із заплющеними очима.

«Подорож у казку»

(старший дошкільний вік)

1.  "Здивувалася Маша і почала озиратися навколо ".

В.п. - лежачи на спині.

Піднімання голови у правий і лівий бік (вправа для м'язів шиї) - 8-10 разів.

2.  "Почала вона піднімати ручки, розглядати їх ".

В.п. - лежачи на спині.

Піднімання рук угору, витягування перед собою (вправа для м'язів плечового поясу) -8-10 разів.

3.  "Потім вона почала піднімати ніжки у красивих чобітках ".

В.п. - лежачи на спині.

Піднімання вгору ніг, рухання стопами ніг, наче підкидання м'яча (вправа для м'язів тазостегнового відділу) - 8-10 разів.

4.    Вирішила Машенька спробувати свої сили .

В.п. - лежачи на спині.

Повороти зі спини на живіт і назад, потім знову поворот на живіт із потягуванням (вправа для м'язів спини і живота) - 6-8 разів.

5.  "Побачили Машеньку лісові тварини і прибігли до неї. Маленькі сіренькі зайченята почали вітатися до неї".

В.п. - лежачи на животі.

Піднімання і потягування спочатку лівої, а потім правої руки (вправа для м'язів плечового поясу) - 4-5 разів.

6.  "А ось і руденька лисичка помахує своїм пухнастим хвостиком ".

В.п. - стійка з опорою на коліна і долоні.

Граціозна ходьба у стійці з опорою на коліна і долоні - "як лисички" (вправа для м'язів попереку) - до 20 сек.

7.  "До Машеньки на галявину злетілись і лісові птахи - дятлики і сороки. Дівчинка простягнула їм спілі ягідки і пташки почали їх клювати".

У напівприсіді, розвівши руки в сторони і помахуючи ними, ходьба залою (вправа для м'язів тазостегнового відділу) - до 20 сек.

8.  "Розповіла Машенька новим друзям, що заблукала в лісі, тому не може потрапити до діда і баби. І вирішили тоді вони всі разом вирушити на гостини до старих. Почали пробиратися лісовими стежками ".

В.п. - основна стійка.

Ходьба на носочках змійкою, обходячи предмети (вправа для орієнтування в просторі) -до 20 сек.

9.  "Зраділи дід і баба гостям, не знають, куди їх посадити, чим пригостити".

В.п. - основна стійка.

Ходьба ходою, що нагадує ходу старих людей (вправа, спрямована на формування виразності рухів) - до 20 сек.

10. "Вийшли всі на вулицю, а там діти граються".

В.п. - основна стійка.

Лазіння по шведській стінці, спуск униз по похилій дошці (вправа для розвитку спритності) - до 30 сек.

11. "Награлися і вирішили відпочити".

В.п. - лежачи на підлозі, ноги разом, руки вздовж тулуба.

Розслаблення із заплющеними очима.